Skip to main content

Dobrovolník Šalyk byl náš kamarád!

Hudebník, výtečný řidič, profesionální autolakýrník, příležitostný automechanik. Válečný dobrovolník, muž s velkým srdcem, nezaměnitelným hlasem a vytříbeným smyslem pro humor. To vše a dost víc, než jsou schopny popsat slova, byl náš kamarád Serhij “Šalyk” Šalyhin (16. 10. 1970 – 19. 9. 2023).

Padl 19. září letošního roku během pravidelné evakuace civilistů z válečné oblasti. Na cestě zpět z Kupjanského rajonu dostalo jeho auto zásah. Serhij ‚‚Šalyk‘‘ Šalyhin, dobrovolník Vadym a čtyři civilisté byli na místě mrtví.

Serhij žil zásadou co na srdci, to na jazyku. Neúnavný kritik všech a všeho, a ve většině případů právem, byl často jediný, kdo nazýval věci pravými jmény. Nacházel řešení každého problému. V mimořádných situacích člověka uklidnilo, že ho měl po svém boku.

Miloval svou vlast a usiloval o její nezávislost. Stal se dobrovolníkem už v roce 2014. Byl mezi zakládajícími členy naší organizace. Byl také jedním z prvních dobrovolníků na osvobozených územích Charkovské oblasti. Svým kamarádům, kteří vzdorují okupantům se zbraní v ruce, pomáhal vším, čím mohl. Byla to pro něj samozřejmost.

Hrdinům sláva!

Stojíme za Piatykhatky BAM!

Dobrovolnická organizace Piatykhatky BAM, kterou Šalyk spoluzaložil na začátku invaze, se i přes ztrátu stěžejního člena týmu rozhodla ve své práci pokračovat a naplnit tak odkaz padlého kamaráda.

Dobrovolníci z Piatykhatky BAM se zaměřují na dodávky humanitární pomoci zejména do osvobozených vesnic a obstarávají evakuace míst v blízkosti fronty oblastí severovýchodní Ukrajiny (Kupjanský, Vovčanský a Bachmuský rajon). Mimo jiné skupina zajišťuje péči o seniory, sociálně znevýhodněné osoby, a o domácí zvířata opuštěná v důsledku války. Rovněž podporuje kulturní i sportovní vyžití pro děti z válečných zón.

Jednou z členek charkovské skupiny je i Pražanka Alice Mirovská, která bude dál pokračovat v práci na území intenzivně ostřelovaná ruskou armádou. Na kontě má vyšší desítky riskantních evakuací a výjezdů s humanitární pomocí.

Letos v létě Alice založila s přáteli spolek Posila BAM, který má za cíl propojit ukrajinské humanitární organizace s mezinárodními. Dobrovolníci z Pjatychatek potřebují naši materiální i finanční pomoc, aby mohli sami pomáhat jiným.

Nevzdáme se – budeme pokračovat!

Se ztrátou Šalyka se celá organizace dostala do existenčních problémů. Pro to, aby mohli  dále působit, potřebují dobrovolníci náhradu za Wolksvagen Transporter (T4/T5) 4×4 zničený ruskou raketou.

Vozidlo tohoto typu je nejvhodnější do bahnitého terénu blízko frontové linie a zároveň umožňuje evakuaci až pěti osob najednou. Tento vůz se dá také lehce opravovat, zdejší automechanici na něj mají součástky.

Spojme síly napříč dobrovolnickým spektrem a podpořme naše kolegy a kamarády v těchto těžkých chvílích!

Na tento projekt se již vybral dostatek peněz a proto je pořízení auta v procesu.
Zaštiťuje:
Ve spolupráci s

Podpořte další projekty

Filter

Musíme to dovézt…

Základ naší pomoci lidem na Ukrajině se opírá o logistiku a distribuci humanitární pomoci. Bez…
Vybráno 20 550 Kč z 150 000 Kč
Více informací

Porodnice pod palbou

Přestože většina obyvatel z Chersonu odešla, ve zdejší a momentálně jediné fungující porodnici měsíčně přichází…
Vybráno 28 848 Kč z 100 000 Kč
Více informací

Pomoc pro paní Irynu

Minulý rok jsme pomohli paní Iryně a jejímu útulku. Paní Iryna už díky nám nemusí…
Vybráno 13 670 Kč z 80 000 Kč
Více informací