Matouš Bláha – zakladatel Humanitárního koridor přímo na Ukrajinu
Humanitární koridor přímo na Ukrajinu spojuje několik neziskových organizací kteří poskytuji pomoc přímo na Ukrajině. Na jeho počátku stojí Matouš Bláha, který v reakci na vznikající válku na Ukrajině využil příležitosti tyto organizace propojit s jednotlivými dobrovolníky a vytvořil mezinárodní dobrovolnický tým, který zde dlouhodobě zajišťuje chod skladů, překladišť a dopravy.
Společně s dalšími dobrovolníky organizujeme sklady, přepravu a distribuci ze Slovenských hranic (Sobrance) přímo na Ukrajinu, kde spolupracujeme s dalšími organizacemi. Spoluprácí s prověřenými osobami eliminujeme riziko všudypřítomného obchodu s humanitární pomocí.
Díky jazykové vybavenosti a připravenosti okamžitě reagovat na vznik nových humanitárních krizí, se daří i přes extrémní složitost situace a vysoké bezpečnostní riziko dovážet pomoc do míst, kam se oficiálně nelze nijak dostat.
Lidem zasaženým válkou v centrální Ukrajině
Pomáháme vše lidem které válka zastihla nepřipravené a nestihli nebo jednoduše nechtějí opustit své domovy. Naše pomoc je plně závislá na solidaritě Evropy ze které čerpáme materiální i finanční zdroje.
Kromě velkých měst se také soustředíme na vyloučené a znevýhodněné skupiny obyvatel. Především děti bez rodičů, zdravotně znevýhodněné osoby a senioři se sníženou pohyblivostí.
Také spoluorganizujeme evakuace kompletních sociálních zařízení nebo podporujeme jejich chod přímo na Ukrajině.
Naše práce se orientuje výhradně na Ukrajinu východní a jižní města která jsou v obležení.
Zaporiči, Mykolajev, Oděssa, Charkov, Kyjev, Čerkasi, Buča
Evakuované Dětské domovy a zdravotní centra na Zakarpatské Ukrajině (Mariuopol, Cherson, Doneck, Luhansk)
Pohonné hmoty je základní výdaj díky kterému můžeme tyto místa obsluhovat.
Peníze ze sbírky budou použity na pohonné hmoty které tvoří hlavní výdaj naší flotily. Měsíčně spotřebujeme € 15.000 – € 45.000 pro flotilu 10 aut.
Využíváme dodávky Pro zvýšení flexibility ale také kamiony (40t) a nákladní auta do 12t. Pro zajištění plynulosti poskytování humanitární pomoci je nejvíce potřeba mít vlastní zdroje financování dopravy.